– Vi har alltid haft översvämningar här i Bangladesh, men nu är det betydligt värre. Tusentals skolor förstörs i översvämningar varje år, säger Mohammed Rezwan, som kämpar för att alla barn ska kunna gå i skolan i det katastrofdrabbade landet.
De kraftiga regnen kom varje år under monsunen i byn Shidhulai när Rezwan växte upp. Allt svämmade över. Fält, åkrar, hus och vägar. Husen av lera, halm och bambu drogs med i flodens vattenmassor och människor förlorade allt de ägde. Många dog. Skolor förstördes och stängdes. Och eftersom vägarna låg djupt under vatten gick det varken att gå eller cykla till de skolor som fortfarande var öppna. Många barn blev helt utan sin utbildning. – Så här var det för många av mina kompisar, men för mig var det lite annorlunda.
Eftersom Rezwans pappa arbetade i huvudstaden Dhaka, bodde resten av familjen hos mormor och morfar i byn. Morfar var gymnasielärare och ägde egen mark med odlingar, och huset var stadigt och byggt av tegel och hade plåttak.
– Vi hade även en båt som vi transporterade vårt ris och andra grödor från odlingarna med. Så när vägarna svämmade över kunde jag åka båt till skolan. Jag var lyckligt lottad, men det kändes ändå inte bra eftersom många av mina kompisar inte hade samma möjlighet.
– Jag älskade skolan, fick bra betyg och stipendier som gjorde att jag hade råd att fortsätta hela vägen till universitetet i huvudstaden Dhaka, där jag utbildade mig till arkitekt.
Varje gång Rezwan besökte Shidhulai träffade han kompisarna som hade tvingats sluta skolan på grund av översvämningarna. Han såg vilket svårt liv de hade fått. Det fanns inga arbeten, ingen hälsovård och fortfarande dåligt med skolor i området. Allt var bara en stenhård kamp för att överleva.
– Det kändes orättvist, och jag ville hjälpa till på något sätt. Som arkitekt ville jag bygga skolor, bibliotek och sjukhus och vara med och skapa arbeten i byarna för att livet där skulle bli bättre, berättar Rezwan.
– När det var som värst hamnade två tredjedelar av Bangladesh under vatten, så jag kom fram till att skolorna måste kunna flyta för att inte förstöras. Och om skolorna var byggda som båtar, skulle skolan kunna komma till barnen när dom inte kunde ta sig till skolan, eftersom vägarna låg under vatten.
Med hjälp av en gammal dator och 500 dollar som Rezwan hade kvar från ett skolstipendium, startade han 1998 organisationen Shidhulai Swanirvar Sangstha (Shidhulai klarar problemen), för att förverkliga drömmen om sina flytande skolor.
– Vi använde material och skickliga båtbyggare från byarna. Folk blev stolta!
Förutom att båtbyggarna fick arbete och barnen utbildning, anställde Rezwan både lärare och skeppare från byn.
– Det blev allas skola, inte bara min! skrattar Rezwan.
– Det är alla barns rättighet att gå i skolan. Men här betyder det kanske allra mest för flickorna. Var femte flicka gifts bort före dom fyllt 15 år. Det bästa sättet att stoppa barnäktenskap är att se till att flickorna får gå i skolan så länge som möjligt, förklarar Rezwan.
– Min mamma giftes bort när hon var tretton år. Hon födde mig när hon var femton. Hon offrade sin egen barndom, sina egna rättigheter, för att ta hand om mig och mina bröder. Så kampen för flickors och pojkars lika rättigheter är personlig för mig! Vi har alltid ägnat mycket tid åt att förklara för alla i byarna att flickor och pojkar har samma rättigheter och att båda måste respekteras och tillåtas gå i skolan.
– Det gör mig jätteglad! Och med tanke på den globala uppvärmningen kommer det behövas ännu fler flytande skolor i världen, säger Rezwan.
– Jag äger inte många saker eller mycket pengar. Men varje gång jag ser alla barn i båtskolorna som lär sig viktiga saker, som gör att dom kan uppfylla sina drömmar och få ett bra liv, känner jag mig lycklig och rik!

– Vi stöttar varandra, informerar i byarna och försöker stoppa barnäktenskap och tidiga graviditeter, säger Maria, 19 år, i röd-blå huvudduk, på uppdrag tillsammans med sina kompisar i föreningen.
– För att kunna få en bra framtid måste man veta hur datorer fungerar, och det kan vi hjälpa till med här. Allra viktigast är det att flickor och unga kvinnor lär sig om datorer och internet. Vidareutbildar dom sig och får nya kunskaper höjs nästan alltid åldern för när dom gifter sig, förklarar Rezwan.
I Rezwans bibliotek finns bland annat böcker om flickors rättigheter och om natur, miljö och klimatförändringar.
Långgatan 13, 647 30, Mariefred
Telefon: 0159-129 00 • epost: info@worldschildrensprize.org
Plusgiro: 90 01 86-8 • Bankgiro: 900-1868
© 2020 World’s Children’s Prize Foundation. All rights reserved. WORLD'S CHILDREN'S PRIZE®, the Foundation's logo, WORLD'S CHILDREN'S PRIZE FOR THE RIGHTS OF THE CHILD®, WORLD'S CHILDREN'S PARLIAMENT®, WORLD'S CHILDREN'S OMBUDSMAN®, WORLD'S CHILDREN'S PRESS CONFERENCE® och YOU ME EQUAL RIGHTS are service marks of the Foundation.

